Jak przygotować się do wizyty w termach?

Termy są obecne w naszej cywilizacji już od bardzo dawna. Najstarsze takie obiekty zostały odkopane w Pompejach, a pochodzą z II w. p.n.e. W przeszłości były to publiczne łaźnie dostępne dla wszystkich obywateli w określonych porach dnia. Były bardzo ważnym miejscem dla starożytnych, bo właśnie tam można było się zregenerować, odpocząć, umyć i spotkać ze znajomymi, żeby odbywać z nimi ciekawe dyskusje oraz komentować współczesność. Dzisiaj termy przeżywają swoisty renesans. Coraz więcej ludzi decyduje się na wizytę w termach. Lecznicze wody, które są tam dostępne pomagają zadbać o urodę i zdrowie, a pobyt w termach jest czasem prawdziwego relaksu. Planując pierwszą wizytę w tym miejscu, często pojawia się pytanie – jak się należy do niej przygotować? Oto kilka przydatnych porad.

  1. Co wolno, a czego nie wolno

Przede wszystkim należy zapoznać się z regulaminem term. Na terenie basenów termalnych nie można np. biegać, skakać do wody, krzyczeć czy popychać innych do wody – te zasady warto jeszcze przed wyjazdem przekazać dzieciom, jeśli to z nimi wybieramy się do term. Nie można również wnosić do term jedzenia, instrumentów muzycznych i różnych odtwarzaczy muzyki, które mogłyby zakłócić spokój innych korzystających z nich ludzi. Nie powinno się też robić zdjęć ani nagrywać filmów oraz żuć gumy czy palić papierosów.

  1. Kiedy nie można korzystać z term

Zdarzają się schorzenia, które niestety wykluczają możliwość skorzystania z term. Są to zazwyczaj wszelkie zakaźne wysypki skórne albo otwarte rany, ale także choroby nowotworowe, gruźlica, jaskra czy niewydolność krążenia. Każdy obiekt ma na swojej stronie internetowej stosowny regulamin, gdzie ujęte są wszystkie choroby wykluczające z korzystania z term.

  1. Nie zapomnij o klapkach!

Warto wspomnieć, że do term przydadzą się rzeczy, które zawsze zabieramy ze sobą na basen. Przed wyjazdem spakuj koniecznie: klapki, ręcznik, czepek oraz strój kąpielowy.

  1. Zasady korzystania z sauny

W saunie należy okryć swoją strefę intymną ręcznikiem, aby nie budzić zgorszenia współtowarzyszy. Wiadomym jest fakt, że korzystanie z saun nago jest zdrowsze niż w okryciu, ale mimo to należy zawsze mieć na względzie innych ludzi korzystających z sauny. Nie należy wchodzić do sauny po intensywnym wysiłku fizycznym, na czczo lub tuż po zjedzeniu solidnego posiłku.