Kultura górali podhalańskich

Przez stulecia ziemie leżące u podnóża Tatr były niedostępne. Możnowładcy zachęcali do osiedlania się na tych terenach, nadając osadnikom przywileje, zwalniając z czynszów i bezpłatnych robót. Górale żyli w trudnych i niesprzyjających warunkach, ale pozostawali przy tym wolni i niezależni. Latami życie miejscowego ludu wpisane było w przekazywany z pokolenia na pokolenie wzór kulturowy. To dzięki jego przestrzeganiu powstała niezwykła kultura górali Podhala. Pamiętajmy, że poszczególne regiony różniły się między sobą tradycją – wynikało to z odmiennej historii oraz wpływów i kontaktów kulturowych. Współcześnie tradycja górali jest równie barwna i żywa jak przed wiekami. Tańce ludowe, pieśni, język, architekturę można podziwiać, spędzając urlop na Podhalu. Doskonałym miejscem, aby zażyć relaksu i nacieszyć się kulturą jest Borowy Dwór położony w niewielkiej odległości od stolicy Podhala – Zakopanego.

Taniec i muzyka

Taniec i muzyka jak i dawniej, towarzyszą wszelkim obrzędom ludowym. Częściej jednak można podziwiać je w występach zespołów regionalnych, mających wielki wpływ na podtrzymywanie tradycyjnego folkloru. Tradycyjne tańce góralskie to przede wszystkim tańce męskie, które mają w celu pokazanie siły i zręczności. Do najpopularniejszych należą zbójnicki, krzesany i drobny. Kapela góralska składa się natomiast z czterech grajków. Najważniejszym z nich jest pryma. Jako prowadzący miał za zadanie wybierać muzykę i odgrywać ją na skrzypcach. Drugie skrzypce nazywane są sekunda. Grający je muzyk miał uzupełnić lukę powstającą między prymą a basami. Basy z wyglądu przypominają mały kontrabas

Góralski strój

Kolejną cechą charakterystyczną góralskiego folkloru jest strój. Mężczyźni noszą jasne, obcisłe spodnie posiadające kolorowe hafty w okolicach bioder i kostek. Do tego koszule zapinane pod szyją spinkami oraz skórzane serdaki. Na głowie obowiązkowo kapelusz z okrągłym rondem, na stopach skórzane buty obwiązane rzemykami. Strój kobiecy to kolorowe spódnice w kwiaty, chusty na głowie i gorsety wyszywane cekinami. O ile gwary górale używają na co dzień, o tyle strój zakładany jest od święta.