Ośrodki wypoczynkowe w górach kiedyś a dziś. Co się zmieniło na przestrzeni lat?

Wygodny wypoczynek w górach to przede wszystkim atrakcje turystyczne znajdujące się w okolicy – możliwość odbywania górskich wycieczek, podziwiania pięknych widoków, a także korzystania z licznych basenów termalnych, kontaktu z kulturą i historią regionu.

Żadne wakacje, ferie czy weekendowy wyjazd nie będą jednak udane, jeśli wybrany górski ośrodek wypoczynkowy nie będzie oferował odpowiedniego standardu. Bez komfortowego i w pełni dopasowanego do naszych potrzeb pokoju typu studio czy klasycznego 1, 2, 3 lub 4-osobowego trudno o regenerację sił i zdrowy, spokojny sen. Co ciekawe, wiele elementów będących dziś standardem jeszcze nie tak dawno było niedostępnych nawet za wysoką dopłatą. Przyjrzymy się temu, jak ośrodki wypoczynkowe w górach wyglądały kiedyś, a jak prezentują się dzisiaj.

Początki turystyki w Tatrach i dawne ośrodki wypoczynkowe

Choć przez lata góry pozostają te same i niezmienione, to zarówno okoliczne miejscowości, jak i istniejąca w nich infrastruktura turystyczna jest ciągle ulepszana i dopasowywana do coraz wyższych potrzeb przyjeżdżających pod Tatry gości. Tradycje turystyczne Zakopanego i okolic sięgają przełomu XVIII i XIX wieku, gdy w okolicy zaczęli się pojawiać pierwsi odwiedzający szukający zdrowego klimatu i okazji do podreperowania zdrowia. Prawdziwy boom turystyczny zaczął się jednak wraz z „odkryciem” Zakopanego przed doktora Tytusa Chałubińskiego. Do coraz bardziej modnej miejscowości zaczęli ściągać turyści, rekrutujący się początkowo z krakowskiej bohemy, a później z podążającego śladem sławnych artystów – pisarzy, poetów i malarzy – bogatszego mieszczaństwa. Wraz z wykupieniem dóbr zakopiańskich przez hrabiego Zamoyskiego miejscowość zyskiwała coraz bardziej rozbudowywaną infrastrukturę, czego przykładem były choćby system wodociągowy oraz wieloma budynkami użyteczności publicznej. Po wybudowaniu w latach 1899–1901 linii kolejowej Chabówka–Zakopane ruch turystyczny mocno się zwiększył, a w miejscowości i jej okolicach zaczęły się pojawiać coraz liczniej pensjonaty i hotele.

Duży rozwój bazy turystycznej Zakopanego to okres międzywojenny. W tym czasie w Zakopanem powstawało wiele obiektów przyciągających coraz liczniejszych turystów, wytyczano nowe szlaki turystyczne, wybudowano kolejkę linową na Kasprowy Wierch czy kolejkę na Gubałówkę, a także skocznie narciarskie i kąpielisko na Jaszczurówce. Pojawiło się też wiele obiektów hotelowych o wysokim standardzie, takich jak Bristol, Europejski czy modernistyczny Palace. Bazę noclegową dla turystów szukających wykwintnych warunków stanowiły też ekskluzywne pensjonaty, takie jak „Harnaś”, „Złocień” czy „Renaissance”, gdzie goście mogli znaleźć pokoje z centralnym ogrzewaniem, łazienką z ciepłą wodą bądź z tarasem z widokiem na góry.

Okres powojenny to przede wszystkim rozwój turystyki masowej. Powstające wtedy ośrodki wypoczynkowe były nastawione na obsługę dużej liczby gości, ich standard w wielu przypadkach był jednak bardzo niski. Obiekty należące np. do działającego w czasach PRL-u Funduszu Wczasów Pracowniczych często oferowały pokoje skromnie wyposażone, często ze wspólną dla wielu gości toaletą oraz zapleczem sanitarnym jedynie w postaci umywalki znajdującej się w pokoju. Same budynki również pozbawione były dodatkowych atrakcji czy infrastruktury. W obiektach wyższej kategorii można było liczyć co najwyżej na salę telewizyjną. Warto też wspomnieć, że z biegiem czasu stan techniczny obiektów bardzo się pogarszał, a brak środków na remonty pod koniec lat 80. sprawił, że sporo z nich popadało w ruinę, w niczym nie przypominając już luksusów dostępnych turystom w okresie przedwojennym.

Atrakcje ośrodka wypoczynkowego „Borowy Dwór”

Nowoczesne ośrodki wypoczynkowe w Tatrach prezentują się znacznie lepiej niż ich poprzednicy. Nowe i znakomicie zaprojektowane budynki nawiązujące wyglądem do podhalańskich tradycji architektonicznych łączą w sobie najlepsze cechy luksusowych obiektów przedwojennych, oferując jednak o wiele wyższy komfort i więcej atrakcji. Przykładem nowoczesnego ośrodka zlokalizowanego u podnóża Tatr jest Borowy Dwór. Obiekt położony nieopodal term w Szaflarach oferuje noclegi w komfortowych pokojach dopasowanych do potrzeb turystów indywidualnych, par szukających miejsca na romantyczny wypad, większych grup przyjaciół zainteresowanych spędzeniem wolnego czasu w dobrze wyposażonym ośrodku czy wreszcie rodzin z dziećmi udających się na wypoczynek wakacyjny, czy ferie zimowe.

Ośrodek Borowy Dwór to modelowy przykład dobrze urządzonego i wyposażonego ośrodka. W pokojach w standardzie hotelowym goście znajdą wygodne łóżka i dopasowane do aranżacji wnętrz komfortowe meble, łazienkę z ręcznikami i suszarką do włosów, a także telewizor i dostęp do internetu za pośrednictwem wi-fi. Obiekt zapewnia także pełne wyżywienie w wybranej przez gości wersji, podając śniadania, obiady i kolacje, a także oferując obiadokolacje.

W Borowym Dworze wypoczywający mogą także skorzystać z bardzo bogatego wyposażenia obiektu. Do dyspozycji gości jest strefa relaksu ze Spa, w którym można znaleźć nowoczesne jacuzzi oraz kompleks saun, obejmujący suchą saunę fińską, saunę infrared (podczerwoną) oraz saunę parową. W saunarium znajduje się również przestrzeń służąca do relaksu z wygodnymi leżakami. Dodatkową atrakcją dla gości jest dostępna dla wypoczywających kręgielnia. Dzieci mogą spędzać czas w specjalnym Centrum Dziecka, w którym znajduje się atrakcyjna przestrzeń do zabawy w postaci bezpiecznego i certyfikowanego „figloraju”. Poza nim pokój zabaw jest wyposażony w komplet zabawek.

Pobyt w ośrodku wypoczynkowym „Borowy Dwór” to gwarancja udanego spędzenia wolnego czasu w komfortowych warunkach i możliwość pełnego cieszenia się atrakcjami Tatr i całego Podhala.