Sezon niski i wysoki. Jak rozumieć te pojęcia?

Firmy z branży turystycznej posługują się często specyficznym językiem, w którym znajduje się sporo określeń nie zawsze w pełni jasnych, precyzyjnych i zrozumiałych dla wszystkich klientów. Wiele osób planujących wyjazd zagraniczny usłyszało zapewne w biurze podróży o możliwych „destynacjach”, a rozważając skorzystanie z oferty obiektu turystycznego, można z kolei natknąć się na określenie „korzystne ceny w sezonie niskim” albo „propozycje cenowe na sezon wysoki”. Żeby uniknąć nieporozumień, warto dowiedzieć się, co znaczą te określenia i przekonać się, dlaczego są tak ważne, zwłaszcza przy planowaniu wypoczynku przy ograniczonym budżecie. Przyjrzyjmy się bliżej znaczeniu określeń „sezon niski” oraz „sezon wysoki” oraz sprawdźmy, skąd się one wzięły.

Jakie znaczenie ma termin, w którym udajemy się na wypoczynek?

Planując wyjazd turystyczny, większość z nas bierze pod uwagę kilka kwestii. Wśród najważniejszych z nich znajdują się przede wszystkim termin, w jakim możemy liczyć na urlop oraz panująca wówczas pogoda. W zależności od miejsca, do którego mamy się udać bierzemy pod uwagę temperaturę, szanse na brak opadów, a w przypadku, gdy mamy zamiar uprawiać konkretne rodzaje sportu także np. zaleganie śniegu i lodu przy turystyce wysokogórskiej czy typową grubość pokrywy śnieżnej, jeśli mamy zamiar jeździć na nartach. Bardzo ważna będzie też długość dnia, a zatem czas od zachodu do wschodu słońca, zwłaszcza gdy zależy nam na odbywaniu długich górskich wycieczek. Wszyscy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, muszą też przy swoich planach wyjazdowych uwzględniać rozkład zajęć w placówkach edukacyjnych – daty rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, a także terminy ferii i przerw świątecznych.

Ponieważ wiele osób planujących wypoczynek bierze pod uwagę zbliżone do siebie kryteria, większość wyjazdów turystycznych przypada w podobnych terminach. Tradycyjny czas wykorzystywania urlopów to letnie wakacje, ferie zimowe oraz okolice dłuższych świąt – Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ale także popularnej „majówki” czy Bożego Ciała. Ze względu na kumulację ruchu turystycznego, w takich okresach zwykle ciężko znaleźć wolne miejsca noclegowe, a rezerwacji należy dokonywać z pewnym wyprzedzeniem.

Choć niektóre rejony turystyczne są w znacznej mierze „skazane” na dużą sezonowość – będzie tak np. nad morzem, czy w nieco mniejszym stopniu nad popularnymi jeziorami – to inne, zwłaszcza górskie i podgórskie są w stanie zapewnić atrakcyjną ofertę przez cały rok. Wycieczki górskie można, w zależności od panujących warunków pogodowych, odbywać przez cały rok, uwzględniając oczywiście konieczność zupełnie innego przygotowania. Również miłośnicy przyrody i pięknych krajobrazów mogą rozkoszować się urokiem gór poza najbardziej obleganymi terminami. Przez cały rok dostępne są również inne lokalne atrakcje, np. liczne Aquaparki, otwarte są placówki kulturalne, a kalendarz ciekawych imprez jest wypełniony nie tylko latem i zimą, ale również jesienią i wiosną.

Dostępność wszystkich najcenniejszych turystycznie terenów oraz całej infrastruktury sprawia, że branża turystyczna stara się zachęcać do wizyt w górach również w okresach cieszących się mniejszą popularnością. Dla samych wypoczywających oznacza to łatwiejszy dostęp do cieszących się największym zainteresowaniem miejsc, a także mniejsze problemy z dojazdem czy zrobieniem rezerwacji. Dla wielu magnesem może być fakt, że łatwiej wówczas o ciszę i spokój, inni mogą z kolei być zainteresowani bardziej korzystnymi cenami.

Na co można liczyć w sezonie wysokim, a na co w niskim?

Obiekty oferujące noclegi w górach starają się w możliwie szerokim stopniu przystosować do oczekiwań swoich klientów. Takie miejsca, jak choćby popularny wśród turystów „Borowy Dwór” zapewniają szeroki wybór komfortowych pokoi o wysokim standardzie oraz całodzienne wyżywienie, a także wiele dodatkowych atrakcji – od strefy Spa aż po kręgielnię, czy specjalny Figloraj, czyli nowoczesne centrum zabaw dla dzieci. Poza świetnymi propozycjami spędzania wolnego czasu osoby odwiedzające „Borowy Dwór” mogą również liczyć na bardzo korzystne propozycje cenowe w okresach, gdy obiekt odwiedza nieco mniejsza liczba gości.

Niższe ceny za pobyt czy niektóre usługi są oferowane właśnie w tzw. sezonie niskim, a zatem w okresach, gdy wyjazdy w góry cieszą się mniejszą popularnością. W „Borowym Dworze” sezon niski to okres od 1 marca aż do końca kwietnia, a także dni od przypadających niedługo po majówce aż do końca roku szkolnego. Kolejny niski sezon trwa od pierwszego września aż do czasu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Osoby, decydujące się na przyjazd w niskim sezonie, mogą liczyć na znaczne zniżki, które przy pobytach rodzinnych mogą stanowić sporą oszczędność.

Ceny standardowe obowiązują natomiast podczas tzw. sezonu wysokiego, czyli w terminach, gdy w górach pojawia się największa liczba turystów. Sezon wysoki w „Borowym Dworze” trwa w czasie ferii zimowych, a zatem zwykle od stycznia do końca lutego, a także w czasie letnich wakacji, czyli od końca czerwca do końca sierpnia. Terminy zaliczane do sezonu wysokiego to również święta – Boże Narodzenie, Nowy Rok i Wielkanoc, a także dni sąsiadujące z „majówką”. Warto pamiętać, że w sezonie wysokim często oferowane są specjalne pobyty pakietowe, a rezerwacje muszą obejmować określoną ilość dni.

Zróżnicowanie cen w sezonie niskim i wysokim to sposób na przyciągnięcie większej liczby turystów w mniej popularnych okresach. Dla klientów jest to możliwość spędzenia tańszego urlopu, a także uniknięcia dużego tłoku w najpopularniejszych wśród gości miejscach górskich wycieczek i okolicznych atrakcjach.